Wisteria - elegantní a ne rozmarná!Všechna tajemství kvetení

Wisteria je rostlina z pohádky, krása s květenství až půl metru dlouhá.Půvabná, něžná, tekoucí, voňavá.To lze popsat na dlouhou dobu, ale je lepší vidět alespoň fotografii, aby byla naplněna úctyhodným obdivem pro krásu vistárie.

) Druh

Wisteria (Wisteria)- listnatá réva, zástupce luštěnin.Má 10 druhů, 8 původem ve východní Asii, 2 - v Severní Americe.Wisteria je silná rostlina, rychle zaplňuje veškerý možný prostor kolem sebe, vytrvalý.Je dokonale tvořen člověkem.Roste dlouho na jednom místě.

Vistáriový květ je jako květ hrachu. Malé květy se shromažďují v květenství štětce.Barvy od bílé do fialové.Plodem je fazole až 30 cm dlouhá, listy jsou komplexní, velmi krásné.

Čínská Wisteria (Wisteria chinensis)- původně rostla ve východní Asii.Délka větví dosahuje 15 - 20 metrů.Listy jsou velké, zpeřené.Květy různých exemplářů od bílé po fialovou tvoří štětec o délce 15 - 30 cm, který kvete téměř současně.Kvete na jaře, až do podzimu může rozpustit jednotlivé květenství.

Roste rychle, otočí se proti směru hodinových ručiček, udržuje dekorativníkvalita do podzimu díky zlatým listům.Je snadné se o něj starat a má jakoukoli podobu.Může se pěstovat uvnitř interiéru, až do několika desítek litrů, objemu nádoby (sudy).V podmínkách pobřeží Černého moře rostou vztyčené tvary jako možnost zahrady - s froté květinou.

Wisteria multiflorous (Wisteria floribunda)- délka větví je až 10 metrů, listy jsou poměrně velké, komplexní.Kartáč o velikosti asi půl metru.Barva z modré na fialovou.Kvete postupně.Květy později než čínské Vistárie, plody vydrží celou zimu.Kvetou hojněji, odolnost proti mrazu a dekorativnost jsou vyšší.Nejčastěji rostou svisle.

Krásná vistárie (Wisteria venusta)- dorůstá do 10 metrů.Hlavním rozdílem je sametová puberta složitých listů, zejména na spodní straně listu, a fazolí.Květy jsou velké, až 2,5 cm, květenství až 20 cm. Existují odrůdy s bílými a fialovými dvojitými květy.

Keř Wisteria (Wisteria frutescens)- dosahuje výšky 10 m, větve podobné větvím vrby.Květy od modré po fialovou, menší než ostatní typy vistárií.Na území Ruska roste na Krymu, v Moldavsku a Uzbekistánu.Jeden z typů vistárie, který toleruje vnitřní podmínky.Vypadá to jako wistárie s velkými vistáriemi.

Vistérie velkoplodá (Wisteria macrostachya)- vyskytuje se v keři.Z tohoto důvodu a protože neexistují žádné vlastnosti odolné proti mrazu, lze jej pěstovat v interiéru, na balkonech a terasách.Odrůda "Blue Moon"modrá nebo bílá květenství saturuje jejich barvu v průběhu času.

Kvetení Wisteria

Wisteria (z řeckých glykosů je sladká) získala své jméno díky vonícím květům, které jsou stále velmi krásné.Vůně je sladká, příjemná, srovnatelná s aroma akátu.Existují typy vistárií s jemnějšími nebo světlejšími aroma.Wisteria kvetoucí není jen hmotná krása, ale také čichová krása.Všechny vistérie milují růstové podmínky své vlasti: světlo, teplo, vlhkost, nepřítomnost teplotních změn, půda bohatá na humus.

První kvetení nepřichází brzy. Pokud bylo vistárie pěstováno ze semen, může pocházet z 10 až 15 let.Rostliny množené řízky nebo zakořenění začnou kvést za 7 let a kvetení bude mnohem hojnější.

Rostlina začíná kvést před otevřením listů.Zpravidla je to květen - červen.

  Proč Wisteria nekvete?Odpověď je jednoduchá:
 • není dostatečně osvětleno sluncem;
 • zavedlo mnoho hnojiv obsahujících dusík;
 • nesprávně ořezané;
 • byly nedostatečně napojeny během pučícího období.

V divočině se nemusí vistárie probudit po zimě, pokud bylo léto suché.Růst kořenů poroste, ale kvetení samotné rostliny nemusí být další 3 až 4 roky.

Na výhoncích druhého roku se vyvíjejí poupata.Chcete-li vytvořit podmínky pro kvetení v ruských podmínkách, je nutné vytvořit vistárii ve standardní podobě: malý strom nebo palmettu.Druhá metoda je dobrá pro zdobení hranic webu nebodekorace na zeď.Razítko je vhodné pro zajištění péče o rostlině, která zahrnuje prořezávání a krytí na zimu textilním materiálem.

Vlhký krycí materiál a stojatá voda v zimě a brzy na jaře poškozují vistárii.

Období po rozkvětu


Aby se vistárie hojně rozkvetla, mělo by se stříhat dvakrát ročně.První stříhání je nutné, aby se zkrátily postranní výhonky o více než polovinu délky.Druhé prořezávání zkracuje větve po pádu listů, přičemž na větvi nezůstane více než 5 pupenů.Po jarní prohlídce je vistárie přivázána k podpěře a nakrájena na 2 až 3 ledviny.V této době se pupeny liší velmi dobře: poupata je kulatá a růstová poupata je plochá.

Existuje další trik, díky kterému je vistárie rozkvětem bohatší. Jedná se o prořezávání větví po 2 týdnech o 10 - 15 cmběhem celého vegetačního období.Stimulace postranních výhonků a jejich sevření síly intenzivněji vytvářejí poupata na krátkých větvích.

Celkové množství prořezávání je 3. Brzy na jaře, po prvním květu a po pádu listů.

Dodržování tohoto pravidla by mělo být přísné, pokud chcete obdržet kvetoucí rostlinu.Tvarovaný strom bude kvetat hojněji a rychleji.

Pěstování vistárie

Hlavním účelem vistárie je zdobení zavěšenými květenstvími.Aby se zdůraznila krása květin, rostlina je vedena podél podpory.K tomu použijte oblouky, pergoly, ploty a stěny.Pokud nebudete následovat Wisterii, ona na ni všechno otočístezky, dolů k odtokovým kanálům.Jedinou podmínkou pro přípravu podpory je, že musí být velmi silná, aby podporovala hmotnost větví a květin.

Angličtí zahradníci, nejuznávanější na světě, tvrdí, ževistérie jsou většinou mrazuvzdorné a teploty pod 25 pro ně nejsou prahové hodnoty. Nicméně bez zvláštního úsilí může být pěstován pouze v jižních šířkách naší země.

První 3 roky růstu vistárie jsou nejdůležitější: tvoří se kostra rostliny, prořezávání vistárie zvyšuje tvorbu kvetoucích pupenů.Při správném prořezávání bude vistárie stromem s dlouhou životností a nebude vyžadovat omlazení.Pokud to však podmínky vyžadují, může být vistárie postupně omlazována každoročním odstraněním stonku a nasměrováním střely na správné místo. Oříznutí se provádí téměř k základně.

Charakteristiky pěstování indoor odrůd

Wisteria dobře roste ve vaně na balkóně, na terase, v jižní místnosti.Během vegetačního období potřebuje světlo a teplo.Krmení je nutné, jinak rostlina přestane rozkvétat.Ve vaně je glycin dobře vyražen.

Na podzim, po oříznutí, je vana vyvedena na verandu nebo do jiné místnosti , kde je spíše chladná (8 - 10 stupňů), vítr není vlhký. Zalévání je vzácné a málo hojné.Na začátku jara tvoří rostlinu, zanechávají 2 až 3 kvetoucí pupeny vistárie a umístí se na stálé místo.

Pokud se po zimě nachází vistárie u jižního okna, rychle rozkvetne. Po přestávce 1 - 1,5 měsíce se kvetení obnoví , ale nikolihojný.

Pokud se rostlina neuchovává v chladu, nejen kvete, ale zemře.

Wisteria velmi dobře reaguje na postřik a obvaz s univerzálním hnojivem.Mladé exempláře je třeba transplantovat každý rok, dospělí - po několika letech.

Po rozkvětu se rostlina rozřeže na polovinu délky větví.

Kvalitní kvetení vyžaduje pravidelné zalévání.Půdu nepřesušte.Chcete-li zabránit vysychání, můžete půdu mulčovat.

Jednoletá rostlina může být přesazena na trvalé místo v zahradě.K tomu je vhodná jakákoli úrodná půda a čas od jara do podzimu.Před přistáním je namočen na 2 hodiny ve vodě.Kořen sazenic v díře se umístí vodorovně, okamžitě se vytvoří podpěra a stonek se spojí.Zalévání sazenic je nutné po výsadbě. Po 1 až 2 dnech se rostlina zkrátí o 20 cm,zůstanou 2 až 3 výhonky.Během sezóny rostou o 2 - 2,5 metru.Větší vzorky v našich podmínkách budou vyžadovat nepřiměřené náklady.Suché větve by měly být řezány a kudrnaté větve by měly být vedeny podél podpěry.V zimě je rostlina spudded a zalévání je zastaveno.

Práce s vistárií by se měla nosit v rukavicích, napřje velmi jedovatá.Nelze zasadit v blízkosti dětských a zdravotnických zařízení.

Navzdory luxusnímu vzhledu není vistérie příliš rozmarná rostlina.Pokud budete dodržovat základní pravidla péče, můžete dosáhnout ročního hojného trvalého kvetení.

Fotografie

Níže vidíte fotografii kvetoucího vistérie:
Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině:


Užitečné materiály
Následuje seznam článků, které by pro vás mohly být užitečné:

 1. Druhy vistárie
 2. Wisteria Blue Moon
 3. Péče o Wisteria v zahradě
 4. Rozmnožování Vistárie
 5. ) Přistání vistárie