Zdokonalená a nenáročná Lilia Saranka (kudrnatá, kudrnatá): fotografie a rysy péče o rostliny

Lilia Sarancase také nazývá kudrnatá nebo kudrnatá, mezi chovateli rostlin je tato rostlina známá jako Lilium martagon (Marchagon).

Někdy se nazýváturecká lilie(kvůli tvaru květu připomínající turban) nebo dokonce „královské kadeře“.

Divoké rostliny se nacházejí ve smíšených a listnatých lesích Evropy a Sibiře.Pěstované druhy se pěstují v zahradách a záhonech po celém Rusku, včetně Sibiře a Dálného východu.

Obecný popis

) Zvažte popis a fotografii podrobněji.

Evropští chovatelé upozornili na tuto květinu velmi dávno.Byl pěstován ve sklenících a zahradách již v 18. století.V posledních desetiletích dostali chovatelé několik odrůd a kříženců této lilie, které se výrazně liší od jejich divokých příbuzných.Kromě toho bylo nyní získáno několik poddruhů Lilium martagon.

PLATTE POZORna jiné rostliny, které také zkrášlí vaši zahradu nebo letní dům.Například Azalea Japonica, dekorativní ostřice, prominentní rozchodník, jakož i čínská růže Angel Wings.

Fotografie

Jsou prezentovány následující fotografie:

Péče o rostliny

Výsadba

Výsadbové cibule lze provádět od konce léta do poloviny září.Počasí v této době by proto nemělo být příliš horkéAmatérský zahradník musí vzít v úvahu klima v místě svého bydliště.Na jaře mohou být cibule zasazeny, jakmile je půda rozmrazena.

Žárovky musí být silné a neporušené. Pokud trochu vyschly, jsou před výsadbou několik hodin namočeny ve vodě. ​​

POMOC! Biostimulanty (Epin, Zircon) lze přidat do vody.Tyto léky přispívají k tvorbě zdravého kořenového systému, chrání žárovku před plísněmi a bakteriemi, jsou stimulanty růstu.

Výsadba je pro žárovku ve spícím stavu stresující a přípravky pomáhají rostlině vstoupit do fáze růstu.

Žárovky jsou zasazeny do hloubky 25 centimetrů.V každém případě by hloubka otvoru měla být trojnásobkem průměru baňky. Čím je cibule menší, tím menší je hloubka díry. Pro nejmenší cibuli je hloubka výsadby 10 centimetrů.Kyslost půdy může být neutrální nebo mírně zásaditá.

DŮLEŽITÉ! Dešťová a zavlažovací voda by neměla v kořenovém systému stagnovat, zatímco kořenový systém by neměl trpět jeho nedostatkem.

Transplantace

Lily nemá rády transplantáty, po této proceduře budou bolet květiny, nebudou kvetou ani jednu nebo dvě další sezóny.Květina bude také růst špatně na délku.Pokud rostlina stále potřebuje být přesazena, musíte jednat co nejpečlivěji.Ze země se extrahuje nejen žárovka květu, ale také kořenový systém.

Z půdy se tedy vytáhne velká hromada země s cibulkouuvnitř a opatrně přenesen do hluboké, předem připravené díry.Hrudka je pokryta půdou, mírně zhutněná tak, aby rostlina nekroutila po boku, a opatrně napojena.

ZAJÍMAVOSTI! Cibule zahradní i divoké Saranky jsou jedlé.Obsahují škrob, lze je vařit a smažit.V lidovém léčitelství se rostlinná šťáva používá jako lék na hojení ran, hlízová infúze jako anestetikum a protizánětlivé činidlo.

Teplota

Kudrnaté zimy dobře nejen ve středním Rusku, ale také na Sibiři a na Dálném východě.Většina odrůd nezamrzne ani v drsných zimách.

V létě jsou teploty v těchto regionech obvykle optimální pro růst a kvetení.

Osvětlení

Rostlina se cítí lépe, pokud na ni dopadne světlý stín listoví stromů nebo keřů.Je-li půda dobře navlhčena, rosteLilium martagon na otevřených plochách dobře. V každém případě by výsadba měla zohledňovat doporučení chovatelů pro každou odrůdu.

Roste

Během vegetačního období Curly Lily nevyžaduje zvláštní péči. Za suchého počasí by se květiny měly pravidelně zalévat , během deště by se měl sledovat stupeň vlhkosti půdy.Během dlouhých dešťů lze zamezit zamokření půdy natažením plastové fólie nebo stanu přes květiny.

Po odkvětu se na stoncích tvoří stonky osiva. Nedoporučuje se je přerušovat,od té dobyzlomené stonky v kořenovém systému mohou získat infekce a plísně.

V zimě jsou postele pokryty spadanými listy, trávou.Lilie bude dobře snášet zimování, pokud voda nestojí v půdě během thaws po dlouhou dobu.

DŮLEŽITÉ! Pokud v suchém počasí rostlina nemá dostatek vody, růst listů se zastaví a mohou začít vysychat.Během tohoto období se do vody přidávají léky, které stimulují posílení a růst kořenů pro zavlažování.Může to být Kornerost, Roots, Zircon.

Reprodukce

Nejčastěji se rozmnožují lupínky vločkami.K tomu je na podzim, aniž by kopal žárovku, od ní odděleny tři až čtyři vnější váhy.

Poté se váhy omyjí a dezinfikují vodou jakýmkoli fungicidem.Poté se umístí do sphagnum nebo perlitu zvlhčeného mechem do krabice nebo nádoby.

Nádoba byla skladována při pokojové teplotě. Po několika měsících se na váze objevují malé žárovky. Po jejich vzhledu se váhy přenesou do chladné místnosti, do podzemí nebo do sklepa.Tam budou až do jara.

Pokud do této doby váhy neodpadly, přistanou přímo v půdě.Shnilé šupiny jsou odříznuty a plátek je navlhčen Bordeauxovou tekutinou.

POMOC! Plnohodnotný květ se vyvíjí z cibule po 4-7 letech.

Kvetoucí

Na konci června - začátkem července kvete v centrálním Rusku v závislosti na povětrnostních podmínkách . Na Sibiři začíná kvetení v polovině července.Květiny se otevírají společně, počínaje dnem dna až po vrchol.Pokvěty na stoncích zůstávají malými zelenými boxy, které, jakmile uschnou, získají šestihranný tvar.

Okvětní lístky mohou být fialové, fialové, fialové, oranžové;poddruhy s oslnivými bílými lístky jsou také známy.

Hnojiva

Během vegetačního období je třeba je několikrát krmit.Na jaře se do půdy zavádí hnojiva obsahující dusík.Když se objeví pupeny, rostliny se krmí fosforečnými hnojivy.Po rozkvětu, když Lily strávila spoustu energie na tvorbě četných květů, se hnojiva opět aplikují na půdu.

Musí obsahovat fosfor a draslík. Mnoho zahrádkářů se vyhýbá používání organických hnojiv, protože se obávají kontaminace půdy houbovými spory a bakteriemi.Pro zimní výsadbu můžete posypat starým kompostovým materiálem, někteří doporučují úplně vypálený hnoj.

POMOC! Dusíkatá hnojiva jsou síran amonný, dusičnan amonný, dusičnan sodný a dusičnan vápenatý.Fosforové hnojivo - superfosfát.Hnojiva potaš - dřevo popel, síran draselný, draselná sůl, chlorid draselný.

Složitá hnojiva se vyrábějí také speciálně pro květiny obsahující několik chemických prvků.

Nemoci a škůdci

Jsou-li splněny všechny podmínky pro správnou výsadbu, cítí se Lilium martagon skvěle a dobře bojuje s infekcí a houbami.

Alepo dlouhotrvajících a silných deštích došlo v létě k vícedennímu poklesu teploty, mohou rostliny začít bolet.

To lze vidět změnou vzhledu listů, květů a stonků.

Botritida (houba plísní, šedá hniloba, šedá plíseň). Na listech a neotevřených pupenech rostliny se objevují žluté a hnědé skvrny a listy začínají vysychat.Listy a stonky postižené botitidou je třeba řezat a spálit.

Aby se zabránilo výskytu plísní, doporučuje se postříkat listy Fitosporinem (dvakrát nebo třikrát každé dva týdny počátkem léta, když jsou listy již poměrně velké).Mohou být také použity jiné fungicidy, jako je Scor a Topaz.Na podzim, aby se zabránilo výskytu botritidy, , může být půda ošetřena OXIHOM nebo HOM, benlat, topsin-M.

Bakteriální (nebo měkká) hniloba. Toto onemocnění se vyvíjí na jaře, na mladých listech a výhoncích.Listy a pupeny začnou být pokryty hnědými skvrnami, zžloutnou a spadnou.Bakteriální hniloba se také může objevit na cibulkách uložených ve sklepě.Postižená místa na nich se objevují ve formě změkčených, stlačených míst se nepříjemným zápachem.

Toto onemocnění se také bojuje s fungicidy, používá se přímo na zemi.Žárovky zasažené bakteriální hnilobou však nelze vysadit, musí být zničeny.

Kořenová hnilobaje také způsobena bakteriemi.Postižená oblast cibule má nahnědlou barvu, proto se zemní část květu začne zbarvovat a zemřít.

Tomu zabránit.Choroby cibule jsou před výsadbou dezinfikovány (například jsou léčeny roztokem Fitosporinu).

V mnohem menší míře je Lily náchylná k fusáriu, sklerotické hnilobě, špinění a rzi.

Hmyzové škůdce

Největší škody na zahradě Saranka způsobujelilie,která larvy leží v pupenech a způsobuje jejich smrt neboztratit tvar.

Rostlina může být nenapravitelně poškozenagrubbery, louskáči louskovými, zimními lopatkami, klíštěmi kořenové cibule, třásněmi, mšicemi, pískotem, roztočem.

K ničení hmyzu se používají insekticidy (Iskra, Inta-Vir a další).

Saranka je vhodnější pro příměstské letní chaty než pro záhony vyrobené podle nejnovějšího krajinného designu.Je to krásná a zářivá rostlina, která aktivně dobývá prostor a tlačí další trvalky.

V okolí ovocných stromů a keřů to vypadá skvěle.Jednou z hlavních výhod této rostliny je její nenáročnost a odolnost vůči extrémním teplotám v létě a zimním mrazům.