Živý koberec nebo falešná rozchodník

Stonecrop false (sedum)- stálezelený trvalek pocházející z Turecka nebo severního Íránu.Má vroubkované eliptické listy.Kvetou s malými zásuvkami různých barev.

Nádherná rostlina pro nezkušené zahradníky, protože je nenáročná , nevyžaduje zvláštní péči .

Jeho šťavnaté masité stonky však mohou interiér oživit.

Vzhled

Lidénazývají zelí zajíc Sedum zřejmě kvůli zvláštní barvě listů.Na vnější straně jsou pokryty namodralým voskovým nátěrem.

Rozkvět kvetou ve falešných květenstvích malinových, růžových a fialových barev .Během kvetení je celý nízký keř pokrytý květinami do té míry, že stonky a listy nejsou ani vidět.

Stává se to v létě, od července do srpna.

Pro léčebné účely se používá asi 33 typů rozchodníků .

Stonecrop se nazývá herniovaná tráva nebo febrilní tráva, protože se používá pro nachlazení, jako obklady pro kožní choroby, rány a novotvary.

Druh

Malina

Falešné malinové sedumve výšce od 15 do 25 centimetrů.

Husté, plazivé výhonky.Ploché listy.

Květy o průměru asi 7 centimetrů, květ ve druhém roce.

Fialová

Stonecrop (sedum) je nepravdivýmagentamá název houslista nebo obyčejný.Používá se pro lékařské účely.

Stonky jsou pokryty zubatými masitými listy s namodralým květem.Kvetou na konci léta a začátkem září s jasně růžovými květy shromážděnými v květenstvích.

Výška rostliny je asi 30 centimetrů.

Červenat

Plíživé výhonky tvořící hustý polštář.

Listy Sedum nepravého červenání jsou reverzibilní ve tvaru srdce, reverzní klínovité, přisedlé, od jasně zelené do načervenalé zelené.Okraje listů jsou zoubkované, povrch jemně pubertální.

Květy od července do začátku září s purpurově červeně červenými květy.Náročné světlo.

Při slabém osvětlení se natahuje.

Foto

Evergreen stonecrop (sedum) false

Péče

Stonecrop je nenáročný závod .To však neznamená, že se o něj nemusí vůbec starat.

Pokud mu nebudete věnovat správnou pozornost, sukulent ztratí svou čerstvost a krásu a možná zemře.

Výsadba

Kořenový systémtéto rostliny se plazí a neponechává hluboko do půdy.Mělo by být zasazeno v širokém, plochém kontejneru.

Řízkys dříve odstraněnými spodními listy se prohlubují do půdy.

Sedum zakořenilo dobře v každém ročním období .Nejvýhodnějším obdobím pro výsadbu je jaro, protože jde o období intenzivního vývoje květu.

Osvětlení a teplota

Rodák z jihumíst,kameník je světlem náročný .Upřednostňovaným místem pro jeho pěstování jsou jižní, východní a západní okna.Na severních oknech se stonky natahují.

Pokud všechna okna směřují na sever ve vašem bytě, bude sedum potřebovat další osvětlení.Při nedostatečném osvětlení se stonky zbytečně protahují.

Stonecrop vyžaduje změnu ročních období , jako v přírodě, takže ji nelze pěstovat při stejné teplotě v zimě a v létě.V klidu, 8-15 stupňů, během vegetačního období - 22-25 stupňů.

Vlhkost pro něj není zásadnía nemusí být stříkán.Někdy mu můžete dát sprchu, aby umyl prach usazený na listech.Obzvláště důležité je to udělat na jaře, po určité době odpočinku.

Půda

Stonecrop nemá žádné zvláštní požadavky na půdu .Může růst v jakémkoli substrátu.Ale stále se cítí nejlépe v zemi s přídavkem písku a malého množství vápna.

Složení stejných částí trávníkové půdy, písku, rašeliny, smíchání listů, malé množství drcených červených cihel je pro něj ideální.

Zalévání a vrchní obvaz

Zalévejte ji mírně, jakmile půda vyschne , přibližně dvakrát týdně.

V zimě se zalévání zredukuje na jednou za dva až dva týdny.Pokud je však teplota vyšší než normální, zalévejte častěji.

Kameník by měl být napájen minerálními i organickými hnojivy .Dobře reaguje na zavádění mulleinu, dusíku do půdy.Ale nepřekrývejte rostlinu.Z toho můžetrpět vzhledem květiny.

Kvetení

V přírodě a na zahradních pozemcích kvetou rozkvetlé květy se svěžími květenstvími různých barev po dlouhou a hojnou dobu.

Dokoncevytváří husté koberce květin .

Kvetoucí rozchodník začíná ve druhém roce, nejprve věnuje veškerou svou sílu formování výhonků.

Doma kvetou sedum zřídka .Důvodem jsou podmínky zadržení v bytě.

Stonecrop vyžaduje během vegetačního období hodně světla.Pokud není dostatek světla, nemůžete čekat na květiny.

Druhým důvodem nedostatku květu je nedostatečná teplota údržby během klidu.Sedum potřebuje chladnou zimu blízkou přírodním podmínkám.V tomto stavu jsou ledviny položeny.

Prudká změna teploty během vegetačního období způsobuje rozkvět.

Doba odpočinku

V zimě odpočívá rozchodník , proto by jeho teplota neměla překročit 16–17 stupňů.V tuto chvíli je téměř nezaléváno.Pokud tyto podmínky nesplníte, vaše rostlina se roztáhne a ztratí tvar.

Průměrná délka života

Stonecrop falešně vytrvalá rostlina .Ale i přes to, pokud jej neaktualizujete pravidelně, nebude to vypadat velmi atraktivní.Chcete-li zachovat dekorativnost, po 4-6 letech překreslete rostlinu.

Rostliny by měly být také obnoveny, přičemž stonky jsou příliš dlouhé a holé.

Propagace

Semena

Výsev se provádí.jaro v malém kontejneru.Směs pro setí je připravena z trávníkové půdy a písku.Povrch by měl být vyrovnán a zhutněn, pak by semena měla být na něm rozložena.

Naneste tenkou vrstvu písku na horní část a navlhčete.Semena potřebují stratifikaci.Za tímto účelem zakryjte plodiny skleněnou nebo plastovou fólií a vložte do chladničky na dva týdny.

Teplota pro tento proces je potřebná mezi 6-7 stupni.Poté je nádrž vystavena teplu.Plodiny jsou pravidelně větrané a po vysušení navlhčují.

Sazenice by se měly objevit za 20–30 dní .Sběr se provádí v listech fáze 2.

Řízky

Metoda je jednodušší a rychlejší. Řízky jsou po odkvětu odděleny od rostliny .

Odřízněte kus stonku o délce 7-8 centimetrů.Zakořenění se provádí ve volné půdní směsi, což prohlubuje segment do výšky jednoho uzlu.

Rozdělení keře

Sedum produkuje při pěstování mnoho procesů, které již mají kořeny.

Takový únik lze opatrně odstranit ze země a zakořenit v novém hrnci.Výhonky snadno zakoření a rychle rostou.

Stonecrop lze také během transplantace rozmnožit a rozdělit keř na několik částí .

Škůdci a nemoci

Sedum jsou odolné rostliny , stále však mohou nastat problémy s jejich pěstováním.

Stonecrop může infikovatmšice .Infekci s ní lze zaznamenat, když se na listech a stoncích objeví malé zeleno-hnědé skvrny, zatímco se stávají lepkavými.

Můžete s ním bojovat mýdlovým roztokem nebo insekticidem.U sukulentních jedů lze použít jedy doporučené k ošetření rybízu, protože nepálí jemné listy.

Thrips- výskyt tohoto škůdce vede ke zakřivení vrcholků stonků.Jedná se o hmyz s podlouhlým tělem, měřící pouze 1-1,5 mm.Sají šťávu z rostliny.

Weevil- malá černá chyba, která okusuje listy.

S těmito škůdci je třeba jednat pomocí drogActelik, Fitoverm .

Stonecrop se vyskytuje jen zřídka , ale může být ovlivněn houbami.Důvodem je zejména nadměrné zalévání a vysoká vlhkost.Na stoncích a listech se objevují tmavé skvrny.

Postižené výhonky jsou vystřiženy .Při vážném poškození rostliny houbou je lepší ji rozmnožovat zdravými řízky a zničit postiženou část.

False Sedum- rostlina, jejíž pěstování je možné i pro nezkušeného pěstitele.S minimální péčí se z ní stane krásný zelený ostrov ve vaší domácnosti a originální dekorace interiéru.