Zjistěte, proč cyklamen zanechává zvlnění a jak se s tím vypořádat?

Cyclamen je jedním z oblíbených rostlinných druhů, který je populární mezi lidmi, kteří si chtějí pomocí čerstvých květin vytvořit homelitu.Její kvetení je překvapivé svou barevností a péče o květ je jednoduchá - hlavní věcí je zabránit včasným problémům s nástupem.

V článku se budeme zabývat vlastnostmi péče o bramboříky, důvody skládání listů a způsoby, jak tomu zabránit.

Funkce péče

]

Milovníci pokojových květin reagují na bramboříky různými způsoby: někteří se domnívají, že květ je nenáročný, zatímco jiní tvrdí, že je to náladová rostlina.Ve skutečnosticyklamen potřebuje sluneční světlo, ale netoleruje přímé sluneční paprsky .

Kromě toho musí být květina udržována při nízkých teplotách - v zimě by neměla být vyšší než 14 ° C, v létě - do 25 ° C. Při zalévání nemůžete květinu přeplnit, a co je nejdůležitější - nesmočte pupeny hlízami, tomohou hnít.Naučíte se, jak zachránit zatopenou květinu v tohoto článku.

Reference. Led lze použít k chlazení rostliny v létě jednoduše tak, že ji občas umístíte do pánve.

Cyclamen kvete v chladném období, které začíná koncem podzimu a končí v březnu.Během tohoto období je vhodné květinu přehřát.Klidová doba rostliny nenívyjádřeno v evropském bramboříku, ale v perštině existují výrazné znaky tohoto období:

 • přestává rozkvétat;
 • listy zblednou;
 • Na hlízě se mohou objevit praskliny.

Skládané listy listů: norma nebo patologie?

Zvlnění listů, zvláště ostré, by mělo být důvodem k obavám .Na jedné straně to může být signál začátku klidného období, pokud však z nějakého důvodu listy najednou zkroucují spolu s květinami a současně květina uvolní mnoho nových mladých listů, věc je jiná.

Některé cyklamenové choroby se mohou projevit kroucením a žloutnutím listů, proto je velmi důležité si tento problém všimnout včas a nezaměnit nemoc s počátkem klidového období.

Fotografie

Podívejte se na fotografii bramboříku, jehož listy jsou stočené dolů:Možné příčiny

Proč cyklamen zanechává kadeře?Zvažte běžné příčiny a zahodte možnost přepnutí do klidového režimu.

Potraviny

Vzhledem k tomu, že květina musí být krmena, je důležité ji řádně krmit .Pokud hnojivo obsahuje velké množství dusíku, imunita rostliny se sníží.Kromě toho, pokud květina postrádá výživu, listy rostou malé a brambořík nekvete.

Cyclamen je třeba krmit nepřetržitě, proto je lepší používat složitá minerální hnojiva.Během období květu se doporučuje zejména hnojení.

Teplota vzduchu

Cyclamen miluje chladné místnosti, v žádném případě byste jej neměli umístit blízko baterií nebo jiných způsobů ohřevu - květina okamžitě reaguje na vysokou teplotu.Během květu je lepší umístit rostlinu do místnosti, kde je chladno: v ideálním případě je teplota okolo 14 ° C.Vzhledem k tomu, že je prakticky nemožné udržet takovou teplotu v létě, je třeba se o převod květu nebo jeho ochlazení postarat předem.

Zároveňnemůžete ponechat květ v průvanu - rostlina netoleruje neustálý pohyb studeného vzduchu .Dostatečně dobře provětrejte chladnou místnost.

Velikost květináče

Při přesazování bramboříku si musíte pamatovat, že květina nepotřebuje mnoho místa navíc, proto je důležité vybrat květináče, které nebudou prostorné.Velikost květináče by měla záviset na stáří květu - průměr až 8 cm je přijatelný pro věk 1-1,5 let a průměr až 15 cm - pro květ asi 3 let starý.

Pozor! Při výběru hrnce je třeba vypočítat jeho průměr.Za tímto účelem je optimální změřit průměr hlízy a přidat k ní 1 cm.

Škůdci

Stejně jako u každé rostliny může hmyz poškodit cyklamen:

 1. )Mšice. Ovlivňuje cyklamen častěji než jiné škůdce a často zcela zakrývá listy.
 2. Thrips. Objeví se za podmínek zvýšené teploty a nedostatku vlhkosti ve vzduchu.
 3. Cyclamen Mite. Může ovlivňovat listy ve vysoké vlhkosti.Navenek podobnéusazený prach.

K identifikaci škůdců je třeba pečlivě prozkoumat listy na obou stranách.Poměrně se „schovávají“ na zadní straně listů.

Podrobněji jsme psali o cyklamenních škůdcích v jiném materiálu.

Půda

Proces zalévání rostlin je velmi důležitý: po přesazení je třeba trochu zalévat květinu a pouze v případě, že majitel vidí nové listy, můžete postupně zvyšovat množství zalévání na normální a začít se krmit.cyklamen.

Během zavlažování je třeba dbát na to, aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do hlíz.Pokud k tomu dojde, odstraňte vlhkost suchým hadříkem.V žádném případěnemůžete půdu přemnožit - to může vést k hnilobě hlíz.

Půda může být také zpočátku kontaminována.Abyste to mohli zkontrolovat, musíte si z hrnce vzít květ a pečlivě prohlédnout hlízu.Pokud dojde k narušení integrity, měkkých skvrn nebo prohlubní, je třeba tyto kusy dobře vyčistit od země a pečlivě oříznout.Je lepší vysušit řezné body a ošetřit je drceným aktivním uhlím.Potom transplantujte do jiného hrnce.

Co dělat s nemocí?

Postup pro chorobu květin závisí pouze na příčině kroucení listů.Je důležité se ujistit, že květina nepřejde do klidového režimu - v tomto případě listy zožloutnou a stočí se postupně.

 1. Podvýživa. Pokud nebyla květina dlouho krmena a důvodem nedostatku výživy, můžete si ji koupituniverzální minerální hnojivo a krmný cyklamen.
 2. Vysoká teplota. V případě, že je příčinou zvlnění listů zvýšená teplota, je nutné přemístit rostlinu do chladnější místnosti.Je důležité sledovat teplotu a můžete k tomu použít běžný pokojový teploměr.
 3. Velký hrnec. Když má květina v květináči hodně prostoru, je nutné ji přesadit do nového květináče, který má velikost hlízy.
 4. Vzhled škůdců. Jsou-li zjištěni škůdci, je třeba izolovat květ od ostatních pokojových rostlin a je třeba identifikovat druh škůdce:
  • boj proti mšicím spočívá v ošetření rostliny insekticidy - můžete ji otřít vatovým tamponem namočeným v roztoku nebo postřikem z postřikovače;
  • postřik insekticidy je také vhodný pro ničení třásní;
  • insekticidy nepůsobí na roztoč cyklamen - je třeba odříznout poškozené listy, květy a poupata a ošetřit chemickými akaricidy.
 5. Špatná zemina. Pokud jsou problémy s půdou, můžete květinu po odstranění měkkých a hnilobných oblastí hlízy transplantovat do nové půdy.Pot je také žádoucí změnit.
Každá rostlina je náchylná k chorobám a poškození škůdci.To je možné kvůli nesprávné péči a nedodržení preventivních opatření.Jak může zachránit cyklamen před smrtí a co se dá dělat, když stonky květů uschnou na květu nebo to uschne a listy suché ?Přineste krásua zdraví si můžete přečíst naše články k tomuto tématu.

Prevence

Pro ochranu květu před nemocemi stačí sledovat prostředí, zejména teplotu vzduchu v místnosti, zabránit vniknutí slunečního záření do listů a dodržovat pravidla pro zalévání.

Pokud bylo rozhodnuto o transplantaci kvůli skutečnosti, že květina již nesedí ve starém květináči, musíte po změně „obydlí“ sledovat stav listů a hlíz. Cyclamen by měl být zaléván opatrně, na samém okraji hrnce .Můžete také použít podnos - nalijte do ní vodu a vložte květinu tak, aby voda pokrývala alespoň polovinu hlízy.Po chvíli je třeba odstranit cyklamen a dobře vytéct voda.O tom, co dělat, pokud jste vyplnili květinu, se dozvíte zde zde.

Důležité! Krmení by se mělo provádět přibližně jednou za měsíc, s výjimkou doby odpočinku - když rostlina spí, není nutné ji krmit.

Pravidelné rozprašování insekticidů pomůže chránit před škůdci .Závěrem je třeba poznamenat, že s náležitou péčí takové problémy s květinou nevzniknou.

Pravidelně větrejte místnost, abyste zabránili zamokření a hnilobě.Dodržování základních bezpečnostních opatření vám umožní vychutnat si krásné kvetení po celou zimu a zajistit dobrý stav květu, který může být množen.