Známá a milovaná mnoha, rozmanitost jabloní Welcy

Wellsie je známá a docela běžná odrůda jablek.Byl vyšlechtěn v polovině XIX. Století a pevně zaujal své místo v SNS i mimo něj.

Na základě Welsey bylo vyšlechtěno asi 40 odrůd jablek, které si zaslouží pozornost.Wellsie byla použita jako rodičovská odrůda kvůli svým jedinečným vlastnostem a odolnosti vůči chorobám.Co je jabloň této odrůdy?

Co je to za druh?

Odrůda Welseylze připsat odrůdám zrajícím na podzim podzim nebo na začátku zimy .Jablka vybírají ke skladování v září, ale po 2-3 měsících se jejich chuť stává ještě intenzivnější. Odrůda je rozdělena na zóny v oblastech střední černé země, dolního Volhy, severozápadu a severního Kavkazu .

Jablka lze ukládat do konce února nebo do začátku března.Se sběrem ovoce by nemělo být opožděno, protože jsou náchylné k předčasnému uvolňování.

Jablka této odrůdy jsou ideální pro výrobu džemu a džemu, pro sušení a namáčení a také pro dlouhodobé skladování.

Musí být skladovány ve sklepech nebo sklepech , při dostatečně vysoké vlhkosti a průměrné teplotě od -1 do +1 C. Standardní záložka pro skladování je: v lepenkových krabicích neboplastové krabičky ukládají ovoce do vrstev, posouvají je papírem nebo dobře sušenými pilinami.

Jabloně Wellsie jsou neplodné , proto je třeba pěstovat opylující odrůdy poblíž.V tomto případě to jsou Mekintosh, Antonovka vulgaris, Borovinka a Delishes.

Odrůda Welsey je u zahradníků oblíbená nejen díky svým pozoruhodným vlastnostem, ale také díky vzhledu stromu a ovoce.

Popis odrůdy Wellsie

Na fotografii můžete vidět, jak tento nádherný jabloň a její plody vypadají, a poté si přečtěte úplný popis níže.

Strom není příliš vysoký, spíše průměrný.

Koruna je široká, hustá, zaoblená .Hlavní větve jsou umístěny v poměrně ostrém úhlu, což může vést k jejich odtržení pod váhou plodiny.U mladých stromů můžete použít rekvizity.

Výhonky jsou středně hnědé, nahnědlé.Ledviny jsou velké, široké.Listy jsou malé, lesklé, zřídka umístěné, okraje jsou zvlněné.Květy jsou světlé, střední velikosti, narůžovělé.

Plody jsou středně velké, vážící asi 100 - 130 g .Tvar je poněkud zploštělý, zaoblený.Kůže je tenká, zelenožlutá, s jasným malinovým červenáním, zabírající téměř celou plochu ovoce.Buničina je bílá se zelenkavým nádechem.Na patře jsou jablka sladká, příjemně kyselá, křupavá a velmi šťavnatá.

Čím vyšší je výnos jabloně, tím menší je jeho ovoce.
​​

Jablka Wesley se vyznačují nejen chutí a krásným vzhledem, ale také dobrou přepravitelností a udržením kvality. Nevýhody odrůdy zahrnují závislost na chuti jablekz pěstitelských podmínek .Pokud se ukázalo, že sezóna je deštivá a chladná, chuť ovoce se zhoršuje a stává se „travnatou“.

Fotky

Historie výběru

) Wellsie je domovem USA, Minnesota. Tato odrůda byla získána v roce 1860 .pomocí semen sibiřského jabloně.

V Rusku začal růst od konce XIX. Století.Po dlouhé studii byly identifikovány oblasti vhodné pro kultivaci Wesley.

Region přirozeného růstu

Tato odrůda byla vyšlechtěna v Americe, alezískala největší rozšíření v evropské části Ruska, Běloruska a pobaltských států .Díky své průměrné mrazivosti v zimě může být pěstována všude.Odolává námrazám až do -20-25 ° C, při nižší teplotě potřebuje úkryt.

Za příznivého klimatu může produkovat dobré výnosy.

Výnos

Jabloň začíná rodit ovoce brzy, 3-4 roky po výsadbě.

Plodina z jednoho stromu dosahuje 200–250 kg .

Ale Walesy nese ovoce za rok.Jablka nedozrávají rovnoměrně, a protoje sklizeň produkována ve dvou průchodech.

První z nich je na začátku září, druhý na začátku října.

Průměrná délka života jabloně není vysoká, přibližně 20–40 let.Strom není příliš mrazuvzdorný, proto v těžkých zimách vyžaduje pečlivé přístřeší.

Aby se dosáhlo dobré sklizně, musí být jabloň vysazena správně a musí být zajištěna náležitá péče.

Výsadba a péče

Pravidla výsadby a péče o Welsey se příliš neliší od pravidelpravidla použitelná na jiné odrůdy.

Je lepší zvolit místo přistání s hloubkou podzemní vody větší než 4 metry.Můžete zasadit na jaře a na podzim, v předem připravených jámách.

Welsey miluje dobré osvětlení , ale nemůže vydržet účinky spáleného slunečního světla.Na místě přistání by neměl být silný vítr.

Půda musí být nutně dobře propustná pro vzduch a vodu, jílovitý nebo jílovitě hlinitý písek. Dráhy pro přistání standardní velikosti: šířka 50 - 80 cm, hloubka 1-1,5 m .

Horní vrstva trávníku se nalije do jímky smíchané s superfosfátem, dřevním popílkem a kompostem.Opatrně zasadil strom pomocí kolíku pro podporu.Lehký měkký hadřík, aby nedošlo k poškození kůry, je sazenice připojena k kolíku na závěsné straně.Po výsadbě - hojné zalévání.

Předpokladem jabloně v prvním roce života je zalévání, pěstování a hnojení.V suchém létě se zalévání provádí jednou týdně, nejlépe večer.Zalévání mladého jabloně je lepší shora, mytí větví.Uvolnění se provádí po zalévání nebo dešti, velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů.

Hnojiva se používají standardně pro všechny odrůdy jabloní: v létě - dusík a fosfor - potaš a na podzim - organické.

Krmení se provádí několikrát ročně .K úpravě kořenů a postřikování je velmi dobré použít nekoncentrovaný roztok močoviny nebo směs dřevěného popela se suspenzí.

V prvním roce života se koná jabloňformování plodin. V procesu stárnutí stromu se každé 2-3 roky provádí ořezávání proti stárnutí .

V zimě by měl být jabloň izolován smrkovými větvemi nebo pytlovinou a dobře uzavřít kmen stromu.Avšak i přes veškeré úsilí zůstává nebezpečí poražení stromu chorobami a škůdci.

Nemoci a škůdci

Odrůda jablek Welsey je vysoce odolná vůči strupovitosti, ale může být ovlivněna jinými běžnými chorobami, jako je padlí a cytosporóza.Metody kontroly jsou univerzální pro všechny odrůdy: prořezávání a pálení zasažených větví a zpracování se speciálními přípravky.

Škůdci, kteří se nejčastěji vyskytují v odrůdě Wesley, jsou hloh a můra .Pomáhá s nimi hrabání padlých listů na podzim, plevel a uvolnění země kolem kmene a postřik insekticidy.

Péče o jabloň Wesley je snadná.

Tato odrůda je dlouho známá a oblíbená jak v amatérských zahradách, tak v průmyslovém pěstování ovoce.

Jeho užitečné vlastnosti jsou prověřeny časem a zaslouží si pozornost zahradníků.

A v tomto videu se můžete dozvědět o pozitivních vlastnostech odrůdy Wellsie a vidět tyto jabloně na vlastní oči.