Způsoby, jak propagovat doma azalky: rostoucí rododendron

Kvetení dospělé azalky je radost a hrdost každého pěstitele, který byl schopen samostatně pěstovat a vycházet z takové vrtošivé, ale velmi sofistikované rostliny.

Jak se šíří azalka?

K rozmnožování azalky v domácnosti obvykle docházíněkolika způsoby : za použití semen, řízků, roubování a dělení keřů (zpravidla se používá stará rostlina s velkým počtem výhonků).Buďme na prvních dvou.

Pěstování azalek se semeny doma


Chov rododendronů se semeny je metoda, kterou zkušený pěstitelé používají občas, protože je to docelačasově náročné a ne příliš produktivní.

Semena rostlin klíčí pouze tehdy, pokud pro ně byly vytvořeny podmínky, jako například:

  • přítomnost konstantníhoslunečního světlaa (proto je azalea lepšírůst ze semen v období od května do srpna, pokud k pěstování nedochází ve skleníkových podmínkách za umělého světla);
  • 30) vytvoření „skleníkového efektu“;
  • dostupnost specializované půdy;
  • konstantní vlhkost.

Proces šlechtění azalky za použití semen lze považovat za krok za krokem:

1 krok.Sterilizace expandovaných jílových nebo říčních oblázků. Mohou být sterilizovány buď v pecipo dobu 15–20 minutpři teplotě těsně nad 100 stupňů, nebonamáčení současně ve vroucí vodě.

2 krok.Příprava hrnce. Na dno hrnce, do kterého budou osiva zasazena, jsou položena expandovaná hlína nebo oblázky malého průměru s vrstvou2-3 cm .Po položení oblázků na dno se na něj nalije čistý písek - zemina.

Půdu pro semena azalky je nejlepší zvolit specializované.

3 kroky.Výsadba semen. Semena musí být rozptýlena po vlhkém povrchu zvlhčené půdy a zakryta přilnavou fólií.Půda by měla být navlhčena denně, ale ne hrubým zavlažováním, alepostřikem ze stříkací pistole,odstraněním filmu a opět zakrytím semen.Poté, co semena začnou klíčit, bude možné odstranit polyethylen.

I když podmínky v místnosti, kde se plánuje pěstování této krásné květiny, jsou téměř ideální, nezaručuje to, že se semena zakoření.

I když nebyly zakoupeny v obchodě, ale byly získány z „ověřených“ rukou, z krásné zdravé rostliny, neznamená to vůbec, že ​​květina poroste přesně stejně jako „dárce“ jejích semen.

Pěstování azalky pomocí řízků doma

Propagace azalky pomocí řízků je metodou, pokud konec ospravedlňuje prostředky.Řízky rostliny by již měly být pro transplantaci dostatečně silné, ale neměly by být lignifikovány.Nejlepší věk pro výsadbu řízků je, když jsouod 5 do 7 měsíců .

Nejoptimálnějšípodmínky pro řezání azalů :

  • konstantní teplota vzduchu24–27 stupňů ;
  • vlhkostvzduch80-85%;
  • kyselá půda (vhodná je půda vhodná pod jehličnatými stromy nebo rašelinou).

Proces množení azalky pomocí řízků prochází několika etapami:

1 krok.Výběr řízků. Je nutné vybrat dostatečně zralý stonek azalky, oddělit ji od hlavní rostliny šikmým řezem pod spodním pupenem, pupeny vyjmout z řízků a ponechat3-4 listyv horní části.

Optimální délka řízků je 6–7 cm.

2 kroky.Příprava řízků. Před výsadbou mohou být stonky azalky ošetřeny nekoncentrovaným roztokem manganistanu draselného nebo aktivátorem růstu.Pokud se odřezky neplánují vysazovat bezprostředně po odřezání, musí být zformovány do svazků a spuštěny do roztoku heteroauxinu po dobu 7–8 hodin dolním řezem.

3 krok . Příprava místa přistání. Ať už se jedná o hrnec, zásuvku nebo malý skleník, princip přípravy je stejný: na dně jsou položeny sterilizované oblázky a na něm půda.Před výsadbou by měla být půdadobře napojena .

4 kroky.„Sedí“ držadlo do země. Aby se zaručilo, že jedno nebo dvě řízky zakoření, mohou být vysazenyve 3–4 kusech v jednom květináčinebo ve velkém množství, pokud řízky klíčí v krabici.Řízky by měly být zasazeny do hojně napojené půdy ve vzdálenosti4–5 cm od sebe , do hloubky2-2,5 cm .

5 krok.Vytváření podmínek pro růst. Řízky jsou pokryty fólií nebo umístěny pod skleněnou kopuli.Zpočátku je třeba pokrýt azalkutmavý hadřík a zvyknout jej na dávkování slunečního světla, vyhnout se přímému kontaktu.Čas strávený pod paprsky se postupně zvyšuje až do zakořenění stonku.Potom lze rostlinu neustále udržovat v osvětlené místnosti.Z času na čas by měla být půda navlhčena postřikovačem aprovzdušňovatřízky denně.

Samozřejmě, pokud jste pouze začátečník, zvyšování azalů způsobí určité potíže, ale neměli byste ignorovat takovou krásu jako azalka.Udělejte trochu úsilí a uvidíte, jak se váš dům změní s kvetením prvních keřů azalky!

Fotografie

Fotografie růstu květu azalky jsou uvedeny níže:

Užitečné video

Jeden ze způsobů, jak pěstovat azalky, lze nalézt v následujícím videu: