Zrající a vysoce výnosný červený rybíz odrůdy Andreichenko

Červený rybízse liší od černé nejen barvou a chutí, ale také vlastnostmi zemědělské technologie a plodů.

Rybíz Krasnaya Andreichenkomá mnoho jedinečných vlastností.

Jeho plody, listy a výhonky se používají v lidovém léčitelství.

Tato odrůda je ideální pro zpracování na želé a marmeládě a často se používá v čerstvém stavu.

) Popis odrůdy Andreichenko

Keř vysoký 1-1,5 m, málo šířící, zaoblený, hustě listnatý.Výhonky jsou poměrně silné, silné, rovné, tmavě oranžové, hladké, matné, se šedozelenými vrcholy.

Listyjsou pěticípé, malé, tmavě zelené, mírně zvrásněné, lesklé, pod pubertou.

Bobulejsou poměrněvelké , vážící 0,5 - 1 g, jasně červené, kulaté, shromážděné v malém hustém kartáčku.

Na koncích kartáče jsou bobule menší, dozrávají spolu, při přezrálení se nerozpadají.Buničina je velmi šťavnatá, chutná, sladká, s mírnou kyselostí a velkými semeny.Kůže je tenká, ale silná.Přepravuje se dobře, ale uchovává se na krátkou dobu, asi 2 týdny.

Foto

Historie výběru a šlechtitelská oblast

Tato odrůda se objevilazpět na začátku 50. let.v minulém století v důsledku svévolného opylení odrůdy Červený kříž.Výběr sazenic a šlechtění se týkal chovatelů experimentální stanice Novosibirsk I.V.Shpileva, D.A.Andreichenko a A.I.Degtyareva.

Odrůda byla zónována v roce 1987 v Uralu, středním Volze a na Sibiři.Jedná se o velmiotužilostnou odrůdu , díky níž se pěstuje v celém bývalém SSSR.Tato rozmanitost získala největší popularitu v regionech s nestabilním podnebím a často se vyskytuje nejen v Rusku, ale také v Bělorusku a pobaltských státech.

V těchto regionech se v sadech úspěšně pěstují nejen červený rybíz, ale také černé, jako jsou odrůdy Bagira, Belorusskaya sweet, Valovaya ; Gulliver a Summer Resident.

Vlastnosti

Odrůda je v polovině sezóny.Úplné zrání bobulí nastává v polovině července, ale mohou zůstat na keři asi měsíc.

Keř začíná přinášet ovocejiž 2 roky po výsadbě.Jedná se o velmi produktivní odrůdu, s dobrou péčí z jednoho keře můžete sbírat až 6 kg bobulí.

Kromě toho se odrůda vyznačuje dobrou odolností vůči mrazu.Na začátku květu vydrží i významné mrazy, aniž by poškodil pupeny a výhonky. Odrůda je samoúrodnáa nevyžaduje další opylení.Bobule jsou ideální pro zpracování a pro čerstvé jídlo.

Vynikající džem se vyrábí z bobulí této odrůdy, zejména v kombinaci s jablky těchto odrůd: Golden Summer, Malt Bagaevsky, Mantet, Bolshoi Narodnaya, Medunitsa, Elena a Dcera Melby.

Výsadba a péče o zvířata

Odrůda je „vyšlechtěna pro pěstování v drsném severním klimatu a není příliš vhodná pro jižní regiony: netoleruje dlouhodobé sucho a teplo.Odrůda není náročná na půdu, ale roste lépe na úrodných hnojených hlínách nebo písčitých hlínách.

Místo přistáníby mělo být dobře osvětlené, s nízkou hladinou podzemní vody, chráněno před silným větrem.Odrůda se nebojí chladu, ale rozvětvené výhonky na spodní straně keře mohou vypuknout z prudkého větru.Místo by mělo být rovné, ne nízké, bez zastínění.

Nejlepší čas na pěstování této odrůdyby bylčasný pokles , konec září.Při výsadbě několika keřů by vzdálenost mezi nimi měla být nejméně 1,5 m.

Půdu připravte předem.

Asi měsíc před výsadbou je lokalita dobře vykopána, plevele, zejména pšeničná tráva a bodláky prasnic, jsou odstraněny a jsou použita organická a minerální hnojiva: 5-6 kg shnilé hnoje nebo kompostu a 1 lžíce.lsíran draselný a superfosfát na čtvereční.m.

Pokud je půda kyselá, musí být vápna.

2 týdny před výsadbou můžete vykopat díru o rozměrech 50 x 50 cm. Připravený otvor pro 2/3 objemu se naplní směsí horní vrstvy Země, 2 kbelíků kompostu nebo humusu s přídavkem 3 lžíce.lsuperfosfát, 2 lžíce.lsíran draselný a 0,4 kg dřevěného popela.Tenká vrstva čisté prosévané zeminy se nalije na vrchol, dobře se nalije vodou a po 2-3 dnech začnou zasadit.

Bush úhledněumístěné v připravené jámě a pohřbít, hustě stlačení půdy. Rybízupřednostňuje mírně zahloubené, nakloněné přistání, aby se zlepšil vývoj kořenového systému.Po výsadbě se kolem rostliny vytvoří hluboká díra, která se dobře zalévá a posype silnou vrstvou rašeliny nebo humusu.Ořezávání po výsadbě se provádí okamžitě: všechny větve se ořezají a ponechají délku 10 až 15 cm. I přes mrazovou odolnost je v první zimě po výsadbě mladý keř pečlivě svázán a zabalen.

V prvních třech letech péče očervený rybízspočívá v zalévání, plevelování a uvolňování půdy a včasném hnojení.Brzy na jaře můžete keř krmit organickými hnojivy (6-7 kg humusu na metr čtvereční) a minerálními (20 gramů močoviny a síranu draselného a 100 gramů superfosfátu na metr čtvereční).Před zimou se používají pouze organická hnojiva.

Ve věku čtyř let a více se zvyšuje množství hnojiva: 10 kg humusu, 30 gramů močoviny a draslíku a 100 gramů superfosfátu na metr čtvereční.m na jaře.Kromě toho se plodnicím dodatečně hnojí nejméně čtyřikrát během vegetačního období.

Prvnítakovývrchní obvazse provádípřed začátkem kvetení ,druhý- kdyžvzhled vaječníků ,po 2 týdnech - třetí a po sklizni - čtvrtý.Pro první tři, můžete použít speciální komplexní minerální hnojiva pro plodiny bobule.Pro čtvrté se nejlépe hodí superfosfát a síran draselný (2 lžíce na kbelík vody).

Velmi důležité je také obvazové kořenové obvazy.Nejlepší je provádět je během kvetení a při tvorbě vaječníků.

K tomu lze použít růstové stimulátory a tvorbu ovoce.Je lepší provádět takové ošetření za suchého počasí, brzy ráno nebo večer.

Červené rybízyvyžadují pravidelné zalévání, zejména za suchého a horkého počasí.Zvláštní pozornost je věnována zalévání během objevování prvních bobulí a po sklizni.Odrůda rybízu Andreichenko je docela tolerantní k suchu, ale s nedostatkem vlhkosti se bobule stávají malými, suchými a výnos se prudce snižuje.

Kromě následné výsadby se pravidelně tvoří a omlazuje prořezávání keře.Může být provedeno na jaře a na podzim.Po 2–3 roky po výsadbě se provede první tvarovací prořezávání: všechny větve oslabené a rostoucí v blízkosti země se odstraní, přičemž 4-5 je nejsilnější.

Pobočky nelze zkrátit - to může příští rok výrazně snížit výnos.

Prořezávání proti stárnutí začíná 7 let po výsadbě.Všechny neproduktivní staré větve jsou oříznuty a nahrazeny novými, mladými výhonky.Včasné prořezávání a správná péče o červený rybíz mohou výrazně snížit riziko onemocnění.

Nemoci a škůdci

Mezi mnoho výhod odrůdy červeného rybízu Andreichenko lze rozlišit několiknedostatků : sklon k infekci antracnózou a žlučníky.

Rybíz anthracnosovýje vyjádřen ve formě malých načervenalých teček na listech.Rychle rostou, slučují se azpůsobit předčasné sušení a pád listů.Střílení může být také ovlivněno antracenózou.Nejpříznivějšími podmínkami pro nástup choroby jsou vysoká vlhkost a teplé počasí.

K boji s touto chorobou je brzy na jaře ošetřeno roztokem síranu měďnatého nebo nitrafenu.Podruhé se ošetření provádí před rozkvětem pomocí 1% koloidní síry.Za 10-12 dní - třetí.Poslední postřik se provádí po sklizni bobule 1% Bordeauxskou tekutinou.

Aby se zabránilo nástupu nemoci, je důležité načasovat oříznutí keře, zničit všechny padlé listy a na podzim pečlivě vykopat půdu.

Mezi nejčastějšími chorobami zahrady jsou anthracnóza, bakterioza, chlorosa, zarděnka a bakteriální rakovina.V článcích našich stránek se můžete seznámit s opatřeními pro jejich prevenci.

Někdymůže být odrůda Andreichenkonapadena mšicemi listovými.Jeho larvy můžete vidět na spodní straně listu, kde se tvoří malé červené otoky.Poškozené listy rychle uschnou a drobí se.

Jako metody kontroly brzy na jaře ošetřují keř karbofosem (40 g na kbelík vody).Pomáhá postříkat zasaženou rostlinu roztokem mýdla na praní nebo česneku.Můžete použít prach s tabákovým prachem nebo skořicí.Všechny zasažené listy a výhonky musí být vyříznuty a spáleny.

Aby se zabránilo napadení tímto škůdcem, je vhodné pěstovatnedaleko keřů rybízu několik lůžek česneku nebo rajčat.Je také nutné neustále uvolňovat půdu, očistit padlé listy a pečlivě kopat zemi na podzim.

Odrůda červeného rybízu Andreichenkomá mnohovýhod :

  • vysoká produktivita;
  • skvělá chuť;
  • dobrá prezentace;
  • mrazuvzdornost v zimě;
  • časná splatnost.

Existuje jen velmi málo nedostatků :

  • špatná odolnost vůči antracnóze;
  • mohou být někdy napadeni mšicemi listovými.

Andreichenko červený rybízje ideální pro výsadbu v letní chalupě a při správné péči bude produkovat pravidelné vysoké výnosy.

Rovněž stojí za to věnovat pozornost takovým odrůdám červeného rybízu, jako jsou Natalie, Ovocná želé a Milovaná.

Užitečné video

Popis rozmanitosti červeného rybízu Krasnaya Andreichenko lze vidět v krátkém videu: