Zvětšit sbírku květin doma - jak správně zasadit pelargónie?

Geranium (aka pelargonium) je jednou z nejpopulárnějších rostlin mezi pěstiteli květin na světě.Důvody: její nezraněná „nálada“, řada tvarů a barev a užitečné vlastnosti.Geranium vyzařuje speciální těkavé látky, které čistí vzduch v místnosti, což má příznivé účinky na naše zdraví.

Péče o pelargónie je poměrně jednoduchá, ale aby se její kvetení mohlo těšit téměř po celý rok, je třeba dodržovat některá doporučení.

Proč provádět postup doma?

Pěstování pelargónie je jen jednou z důležitých a nezbytných podmínek, aby vaše rostlina měla atraktivní vzhled a zůstala zdravá a silná. Geranium může dorůst až 10 let- přirozeně během této doby dorůstá do velkého keře.Omlazování keře mu pomáhá dosáhnout ještě lepšího vzhledu a způsobit hojné kvetení.

Kromě toho se uchylují k výsadbě, když potřebují získat nové rostliny.Koneckonců, pelargónie se příliš nestávají!Pelargonium může ozdobit nejen parapet nebo balkon.V létě bude pelargónie skvěle vypadat na záhonu v zahradě , jak pěstovat pelargónie v otevřeném terénu ?).

Při výsadbě rostliny nevybírejte příliš velký hrnec.Je lepší transplantovat pelargonium, jak roste (například jednouza rok - v únoru, březnu) a postupně zvyšujte velikost květináče.

Brzy na jaře je tento postup považován za nejlepší čas - v létě se rostlina již přizpůsobuje a potěší vás jasnými barvami.

Můžete také pěstovat pelargónie po období aktivního kvetení- to je září-říjen.

Jak získat nové rostliny?

Existují dva hlavní způsoby, jak získat mladou rostlinu: zasadit část staré rostliny kořenem nebo použít stopku.

Doporučení pro výběr půdy a květináče pro domácí pelargónie bude v obou případech stejná:

 • Hrnce o průměru 10 až 15 cm, výška hrnce by také neměla překročit tyto rozměry.Nejlepší je volit keramické květináče, nejlépe bez povlaku glazury.Ve spodní části musí být drenážní otvory.Je přirozeně lepší vzít si nový pot.Pokud to není možné, je vhodné odolat starému květináči jeden den v roztoku manganistanu draselného nebo bělidla.Důkladně opláchněte, opaří vařící vodou a osušte.
 • Geranium miluje volnou, lehkou půdu.Proto musí být běžná půda pro pokojové rostliny ze skladu smíchána s říčním pískem nebo perlitem.Je dobré přidat rašelinu nebo humus.
 1. Na dně hrnce vytvoříme vrstvu drenáže.Může to být expandovaná hlína, kousky cihel nebo omyté říční kamínky.Vrstva 1–2 cm.
 2. Půdu naplníme ½ objemu nádoby.
 3. Pěstujeme pelargónie, posypeme je a nezhutníme půdu.
 4. Voda hojně.
 5. Umístíme jej na okno takaby nedocházelo k přímému slunečnímu záření.O týden později si můžete dát na jasné slunce.

Kde najdu sazenice?

Rozdělení keře

 1. Zalévat keře, které je třeba vysadit hojně.
 2. Následující den ji vytáhneme z hrnce a opatrně rozdělíme na několik.
 3. Kořeny v divizi jsou nejlépe odříznuty než odříznuty.Předem otřete nůž lékařským alkoholem.Kořenové sekce můžete ošetřovat práškovým aktivním uhlím nebo obyčejnou skořicí.
 4. Poté jsme zasadili výhonek do nového hrnce.
 5. Půdu dobře vysypeme.
 6. Zatímco pelargonium zakořenuje, chráníme ho před příliš aktivním sluncem.

Zakořenění řízků ve vodě

 1. Z zralého keře vyřízneme mladou větvičku (korunu).Stopka by neměla být větší než 10 cm. Proveďte to ostrým nožem 1 cm pod místem, kde roste list.
 2. Necháme 3-4 listy na vrcholu stonku a zbytek odstraníme.
 3. Vložili jsme do usazené vody, přidali jsme přípravek Kornevin.Chcete-li se vyhnout rozkladu držadla, můžete také rozpustit uhlíkovou tabletu.Pokud se klika stále začala hnít, poškodenou špičku jsme odřízli a znovu ji vložte do čerstvé vody.Voda musí být měněna každé dva dny!
 4. Čekáme, až se objeví kořeny a poté je zasadíme do země.Tento proces obvykle trvá 2-3 týdny.Buďte opatrní - nepřerušujte jemné kořeny!

Zakořenování řízků v zemi

 1. Řezané řízky mohou být zasazeny přímo do půdy.
 2. Náš přípravek jsme mírně osušili (1–2 hodiny).Děláme to při pokojové teplotě a vstíny.
 3. Vysazujeme řízky v připravené nádobě se zemí.V tomto případě je lepší vzít velmi malý hrnec, můžete použít obyčejné plastové sklo.Místo půdy si můžete vzít čistou rašelinu nebo říční písek.
 4. Voda a položte na okno.
Zatímco kořen stonku zakrývá, nevystavujte jasné slunce!

Který způsob řízků zvolit, závisí do značné míry na typu pelargonia.Je dobré udržovat zonal ve vodě.Královský a voňavý kořen pouze v půdě.

Nedoporučuje se množit semena pelargónie- má takový rys: rostliny pěstované ze semen se výrazně liší od jejich „matek“.

Milovníci Geraniumu se vyzývají, aby se seznámili s materiály o tom, jak správně štípnout, plodiny a oplodnit rostliny pro kvetení.

Péče

Aby mohla mladá rostlina zakořenit a vzkvétat rychleji, je třeba dodržovat několik doporučení:

 • Je nutné včasné zalévání - dávejte pozor, abyste neznečišťovalivyschl.Musí být vyrobena podél okraje hrnce.Nalijte vodu na stonek a listy rostliny.
 • Roztok Kornevin můžete nalít jednou týdně - tento lék stimuluje růst koňského systému.
 • Fotoalbum Geranium.Jakmile se mladá rostlina zakoření, musí být vystavena nejlehčím oknům.
 • Vrchní obvaz se provádí tři měsíce po výsadbě.Do té doby bude mít pelargonium dostatek živin přímo z půdy.Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku - vedou k násilnýmrůst zeleně, ale vyloupte vás o požadované květiny.
 • Po objevení se nových listů musíte štípnout pelargonium, abyste vytvořili krásný svěží keř.
 • Neznepokojujte se, pokud po transplantaci pelargonium změnilo bledé listy.Zažloutlé a umírající jsou nejlépe odstraněny.Rostlina se bude postupně zotavovat.

Pokud chcete mít na okenním parapetu atraktivní a hojně kvetoucí keř, nezanedbávejte včasné omlazení pelargonia.S postupem se vyrovná i začínající pěstitel.Hlavní věc je dodržovat naše jednoduchá doporučení.A pelargónie vám děkuje za vaši péči a vyzdobí interiér vašeho domu jeho jasnými barvami.

Podobná videa

Proces výsadby pelargónie je uveden v tomto videu: